Serie A 2021/2022: Így Láttuk Mi – I. rész
Egy kissé sokat kellett várni a következő értékelőre, ezért elnézéseteket kérjük, de a tippelés még mindig prioritást élvez, és ahhoz képest, hogy elvileg uborkaszezon van, még mindig akadnak remek meccsek, amiket nem tudtunk kihagyni.
Szóval, az angol bajnokság után következzen az olasz bajnokság értékelője. Itt is lesz miről beszélni, hiszen egy hihetetlen szezonon vagyunk túl, ahol az utolsó forduló előtt és közben is voltak nyitott kérdések. Persze, mindenre választ kaptunk, mert nyitva egyetlen kérdés sem maradhatott. A cikk tematikája hasonló lesz, mint amilyen az előző részé volt.
A kiesők
Nem újítottak a Serie A-ban az illetékesek, vagyis idén is három együttestől búcsúztunk el, ahogy tavaly is meg azelőtt és azelőtt. A három csapat végül a Venezia, a Genoa és a Cagliari lett. Ketten közülük nagyon simán búcsúztak, míg egyikük még az utolsó fordulóban is próbálkozott, és egyetlen egy gólra volt a bentmaradás kiharcolásától. De ahogy az egész szezonban nem ment nekik a gólszerzés, úgy azon az utolsó mérkőzésen sem… Mindjárt ki fogom fejteni.
De előbb beszéljünk az újonc Veneziáról, akik több mint húsz év után jutottak vissza az élvonalba. Ők végeztek az utolsó helyen, pedig a szezon elején és közepén még nem úgy tűnt, hogy bajba kerülhetnek. De aztán elkezdtek egyre lejjebb kerülni a tabellán, és semmivel nem tudták ezt megakadályozni. A vezetőség a szezon hajrájában döntött úgy, hogy Paolo Zanetti vezetésével nem tudnak kimászni a gödörből, az Atalanta elleni 3-1-es vereséget követően küldték őt el a csapattól, a helyére pedig Andrea Soncint ültették, aki persze nem tudott már csodát művelni. A mester egy győzelemmel, két döntetlennel és két vereséggel zárt.
A Venezia kiesése teljes mértékben megérdemelt, a legtöbb vereség és a harmadik legtöbb kapott gól fűződik Naniékhoz.
Az utolsó előtti helyen a Genoa végzett, akik egy kaotikus szezonon vannak túl. Már az idény elején látszott, hogy semmi jó nem lesz ebben a szezonban, és ez így is lett. Anno még Davide Ballardinivel kezdték meg a szezont, de őt hamar elküldték, a helyére pedig Andriy Shevchenkot hozták, aki azzal a szándékkal mondott le az ukrán szövetségi kapitányi posztról, hogy kipróbálja magát a klubfutballban. Kipróbálta, nem jött be. Az egykori Aranylabdást hamar menesztették, egyáltalán nem tudott színt vinni a csapat játékába, bajnoki győzelem nélkül, dicstelenül távozott. Végül az Oostende szakvezetőjét csábították el, de Alexander Blessin sem tudott segíteni. A Genoa az idény egészében szinte kiesőhelyen állt, és bár tavaly még kihúzták őket a pácból, és sikerült bentmaradniuk, idén erre esélyük sem volt.
A harmadik búcsúzó esete a legérdekesebb. A Cagliari a téli szünetig reménytelen helyzetben volt. Akkor azonban sikerült összeszedniük magukat, és pár meglepő győzelemmel feljebb tornázták magukat. Biztosan sikerült volna kivívni az elsőosztályú tagságot, amennyiben nincs a nagy Salernitana-menetelés. De végül Davide Nicola együttese megelőzte őket pár fordulóval a vége előtt, és onnan nem tudtak visszakapaszkodni. Ironikus, de megtehették volna. Az utolsó fordulóban kétpontos hátrányuk volt a salernóiakkal szemben, akik viszont 4-0-ra égtek az Udinese otthonában. A Cagliari pedig közben a már kieső, tökutolsó Veneziával játszott. Egy gólra lett volna szükségük, és megelőzték volna Riberyéket. Ez azonban nem sikerült. Hiába voltak jó nevű támadóik, szenvedtek a gólszerzéssel végig, és ez végzetesnek bizonyult a Venezia ellen. A döntetlen azt jelentette, hogy ők lettek a harmadik kieső.
Külön cikkben fogunk majd foglalkozni a feljutó csapatokkal egyébként, lesz miről beszélnünk!
*F. Feltételek érvényesek! Kattints a "Fogadj most!" hivatkozásra a részletekért
EL és Ekl
Az olasz bajnokság idén eléggé kiegyensúlyozott volt, és emiatt nagy volt a harc az európai kupaindulást érő helyekért. Az Európa-ligát jövőre két római csapat, a Lazio és az AS Roma fogja képviselni, míg az Európa-konferencialiga küzdelmeibe a Fiorentina jutott.
Meglepetésre a tavalyi bronzérmes Atalanta idén jelentősen visszaesett, és csak a nyolcadik helyeyt csípték meg, ami azt jelenti, hogy jövőre Duván Zapatáék nem vesznek részt egyetlen kupaküzdelemben sem.
A Lazio végig stabilan teljesített, egyfajta átmenetet képzett az élcsapatok és a középmezőny között. A BL-re reális esélyük nem volt, az EL-helyüket viszont végig tartották. Ennek hatására egyébként a napokban Maurizio Sarri mester szerződését meg is hosszabbították.
A másik római csapat szintén jó szezont zárt, bár lehet, hogy a hatodik helyezésükkel pusztán ezt nem mondhatták volna el. De ők két fronton harcoltak, az EKL-ben szerepeltek, mi több, meg is nyerték az első alkalommal kiírt sorozatot. A döntőben a Feyenoord csapatát verték meg 1-0-ra.
A Bajnokok Ligája indulói
Az első négy mezőnye egészen hamar kialakult. Azt lehetett látni, hogy az AC Milan, az Inter és a Napoli ott lesznek, a negyedik csapat kiléte kérdéses volt jó darabig, de olyan márciusra már az is kiderült, hogy a Juventusnak sikerül felküzdenie magát, és legalább a BL-t el fogják érni.
Fordulókkal a vége előtt már kiderült, hogy ez így lesz, és hogy még a Juvét sem tudják megelőzni, a többiek szereplése pedig be volt betonozva.
A harmadik helyen végzett a Napoli együttese, akik nagyot léptek előre tavalyhoz képest, amikor csak az Európa-ligába sikerült kvalifikálni. Idén összejött a BL, ebben pedig szerepe van Luciano Spallettinek, aki Gennaro Gattusot váltotta a kispadon.
A bajnok
Nos, a bajnokra az utolsó fordulóig nem derült fény. A Milan vezetett két ponttal a címvédő Inter előtt, a piros-feketéknek már egy iksz is elég volt a bajnoki címhez. Az Inter hiába gürizett keményen az utolsó meccsen, hiába győzték le fölényesen a Sampdoria együttesét, pár kilométerrel arrébb, a Mapei stadionban a Milan örömfocit játszott, és a neroverdit 3-0-ra megverte. Tizenegy éve után lett újra bajnok a nemrégiben tulajdonosváltáson átesett klub.
Egyébként érdekesség, hogy az Inter bajnoki címe egy Bologna elleni mérkőzésen ment el, ezt most már ki lehet jelenteni. Egy elmaradt találkozóról van szó, amit, ha megnyertek volna a kék-feketék, előztek volna. De ekkor jött Radu kapus elképesztő bakija, az Inter pedig meglepetésre kikapott 2-1-re.
Ez lett volna a Serie A évértékelőnk első része, a második részben pedig egy kicsit szubjektívebb vizekre fogunk evezni. Szóba kerül, hogy melyik csapat volt pozitív vagy negatív csalódás, de kitérünk a gólkirályra és az év edzőjére is.