Bundesliga 2021/2022: Így Láttuk Mi – I. rész
Ötrészes sorozatunkban arra vállalkoztunk, hogy a topbajnokságokban történteket foglaljuk nektek össze. Az angol bajnoksággal már megvagyunk, ahogy az olasz is sorra került. Hátra van még a francia, a spanyol, valamint a német. Ez utóbbival folytatjuk. Szóba kerül, ki lett a bajnok, ki végzett még a dobogón, kik indulhatnak a nemzetközi porondon, valamint az, hogy kik estek ki az első osztályból. Arról viszont nem, hogy kik fognak feljutni, arról majd egy külön cikkben fogunk foglalkozni.
A kiesők
Kezdjük máris azzal, kikkel nem fogunk majd találkozni jövőre a Bundesligában. Mielőtt azonban belevágunk, egy kis szabály magyarázat következik. Az eddigi bajnokságainkkal ellentétben itt csak két fix kieső van, nem pedig három. A BuLi 16. helyezettje esélyt kap arra, hogy kivívja a bentmaradást, ehhez pedig meg kell vernie a másodosztály harmadik helyezettjét.
Arról a két mérkőzésről is szó fog esni, előtte azonban jöjjön a tényleges két kieső. Mondhatjuk úgy is, hogy tükörsima volt. Már félidőben tudni lehetett, hogy a Greuther Fürth, az újonccsapat nem fog tudni megmenekülni. Hosszú ideig mérkőzést sem tudtak nyerni a bajnokságban, láthatóan nem voltak egy szinten a többiekkel. A 34. forduló után végül 18 pontjuk volt, három győzelemmel és kilenc döntetlennel. A legrosszabb bentmaradó, a VfB Stuttgart 33-at gyűjtött, tehát valóban ki lehet jelenteni, hogy Stieber Zoltán egykori csapatának esélye sem volt.
Őket az Arminia Bielefeld követte, akik már tavaly is játszottak a tűzzel, de akkor még megúszták. Idén viszont már nem tudtak annyi pontot összehozni, ami biztosította volna számukra a következő évi elsőosztályú indulást. Ők azért nagyjából a végéig harcban voltak, ám a hajrára nem tudtak felpörögni, az utolsó fordulónak már úgy mentek neki, hogy tudták, egy ideig nem lesz több Bundesliga-meccsük.
Az osztályozós helyre az utolsó forduló előtt két csapatnak volt esélye: A Hertha BSC-nek és a VfB Stuttgartnak. Az előbb lelőttem már a poént, végül a svábok harcolták ki a bentmaradást, a mérkőzés után pedig akkora fieszta kezdődött, amilyet a városban már jó ideje nem láttak. Be is szólt miatta a Bayern München vezére, a Stuttgart pedig visszakézből oltotta le a bajorokat.
Sasa Kalajdzicék még a 16. helyről kezdték a fordulót, ám győzni tudtak otthon a Köln ellen, miközben a Hertha BSC 2-1-re kikapott a Borussia Dortmund otthonában, így ők kényszerültek osztályozóra.
Aminek első meccsén még nagyobb lett a berliniek kétségbeesése. Hiszen a Hamburg 1-0-ra megverte őket az Olympiastadionban. Egy győzelemre – vagy egy döntetlenre – voltak a feljutástól, de Felix Magath teljesítette, amiért felvették: Hamburgban sikerült 2-0-ra nyerni, így a Herthával jövőre is találkozni fogunk.
EL és Ekl
Két csapat indulhat az Európa-ligában, és ebben az a jó, hogy mindkét résztvevő játékosai között találhatunk magyart. Az Union Berlin végzett az ötödik helyen, míg a Freiburg a hatodik lett. Mivel a kupagyőztes az RB Leipzig lett (a Freiburgot verték tizenegyesekkel), ők pedig kvalifikálták magukat a BL-be, így a BuLi következő helyezettje kapta meg az EL-be való indulási jogot.
*F. Feltételek érvényesek! Kattints a "Fogadj most!" hivatkozásra a részletekért
Egyébiránt mindkét csapat abszolút megérdemelte, főleg a berlinieket lehet dicsérni, ott Urs Fischer nagyon összerakta a csapatot, és teljesen váratlan volt, hogy végül ott kötöttek ki. A Freiburgon már láttuk ősszel is, hogy idén jó eredményre lehetnek képesek, ezért az ő hatodik helyük számunkra nem volt meglepetés.
A hetedik helyen ért célba a Köln együttese, ez azért kisebb meglepetés. A bakkecskék nemrégiben még a kiesés ellen küzdöttek, most meg lehoztak egy ilyen szezont, és jövőre megmutathatják magukat a nemzetközi porondon. Ez ám a fejlődés!
A Bajnokok Ligája résztvevői
Németországban is négy csapat kvalifikálhatja magát a Bajnokok Ligájába, és egy gárdát már el is sütöttem nektek. Az RB Leipzig végzett a negyedik helyen, ami lehet, hogy alapból csalódás, de a gyenge őszüket követően nem kis előrelépés, amit Domenico Tedesco, a Jesse Marsch távozását követő időszakban művelt. Bár idén azt várták tőlük, hogy megszorongassák a Bayern Münchent – ez pedig nem sikerült – mégsem lehetnek elégedetlenek. Indulhatnak a BL-ben és közben megnyerték a Német Kupát is.
A dobogó legalsó fokára a szinte végig stabilan játszó Bayer Leverkusen léphetett fel. A Gerardo Seoane által irányított gyógyszergyáriak szinte komolyabb hullámvölgy nélkül hozták le a szezont, egy ideig harcoltak a Lipcsével a bronzéremért, aztán végül simán kaparintották meg azt.
És ne feledkezzünk meg az Eintracht Frankfurt együtteséről sem, akik ugyan a bajnoki helyezésük alapján nem érhettek volna el BL-szereplést, viszont az Európa-liga győzelmüknek köszönhetően mégis látni fogjuk őket a legrangosabb európai kupában.
A BL másik két résztvevője a Borussia Dortmund és a Bayern München lett.
A bajnok
Nem mondunk újat, megint a Bayern München lett Németország legjobb csapata. Immáron sorozatban tizedik alkalommal. Idén lehet, hogy meg tudták volna fogni őket, hiszen Hansi Flick távozása után Julian Nagelsmann vette át a gyeplőt, és azért bőven akadtak megingások a gárda életében. De a többiekében is, így a Bayern már fordulókkal a vége előtt bebiztosította a bajnoki címet. A bajor csapatnak azonban ez az egy címe volt idén, a kupából korán kiestek, a BL-ből pedig váratlanul a Villarreal búcsúztatta őket.
A sárga-feketék második helye jó is meg nem is. Jó, mert maguk mögött tartották a Lipcsét és a Leverkusent, rossz, mert nem volt reális esélyük megelőzni a bőrgatyásokat. Marco Rose állása bánta, ráadásul az idény végén Erling Haalandtól is el kellett köszönni, a norvég támadó a Manchester Citybe igazolt. És ezzel lehet, hogy a Dortmund tündöklése egy kicsit halványabb lesz a következő években…
A második részben kitérünk még pár érdekességre…