Bajnokok Ligája: Az 1. forduló legjei…
Először csütörtökre, aztán péntekre tolódott, de aztán csak pótoljuk, amit ígértünk. A Bajnokok Ligája kedden megkezdődött, vagyis folytatódott, mivel a selejtezők már egy ideje tartottak. De sokak számára a lényegi rész kedden indult el nyolc mérkőzéssel, amit aztán szerdán másik nyolc követett.
És nincs megállás, a jövő héten már újabb meccsek jönnek, novemberig keveset fogunk pihenni, még kevesebbet a játékosok.
Ebben a sorozatban nem találjuk fel a spanyolviaszt, hiszen korábban már más oldalak is írtak ilyesfajta összefoglalókat. A célunk az, hogy a forduló legnagyobb érdekességeit gyűjtsük össze, gondolunk itt a legszebb gólra, a legnagyobb védésre, a forduló legjobb játékosára és így tovább, és így tovább. Segítségünkre lesz ebben egyébként az UEFA hivatalos Bajnokok Ligája-oldala, ám némiképp ez egy szubjektív cikk is lesz, hiszen a mi véleményünk fog tükröződni némelyik „díj” alatt.
Nem igazán lesznek állandó rovatok, állandó címek, lesz, ami minden héten visszatér, de lesz, ami csak egyszer. Kezdjük is el, mert sok információ kerül most terítékre!
A forduló gólja
Kezdjük a legszebb góllal, mégis csak a gólok miatt szeretjük a futballt, az adja a játék sava-borsát. Több nagyszerű találat is született, egy azonban számunkra kiemelkedett ezek közül. A szerzője Alex Grimaldo volt, a Benfica balhátvédje, aki a Maccabi Haifa elleni találkozón adott egy gólpasszt Rafa Silvának, majd maga lőtt irtózatosan nagy gólt. Körülbelül 19 méterről vállalkozott lövésre a portugálok játékosa, a labda magas ívben, de kellemetlenül csapódva érkezett Cohen felé, aki nem érte el a játékszert. Még a kapufa is besegített, hatalmas gól volt.
Versenyben volt még a címért Kylian Mbappé első találata a Juventus ellen, illetve Ferrán Torres bombája a Viktoria Plzen ellen.
A forduló meglepetése
Egyértelmű a választás: A Leipzig hazai bakija a Shakhtar Donetsk ellen. A vendégek több meghatározó játékosa is távozott, többségében brazilok, akik ennek az együttesnek a motorja voltak. Javarészt ukrán játékosokkal, új edzővel, kaotikus hazai bajnoksággal a hátuk mögött érkeztek a Red Bull Arénába, és végül 4-1-re győztek. Egy egygólos vereség is ciki lett volna, de ez így megsemmisítő erejű volt. Az eset után Domenico Tedescot el is küldték a kispadtól. Szintén ide sorolható még a Napoli és a Liverpool meccse, a tavalyi döntős angolok ugyanis szintén 4-1-re kaptak ki. Klopp ugyan megtartotta a munkáját, ám ettől függetlenül nagy gondban van, és hamarosan ki kell lábalnia ebből a gödörből, vagy ő is mehet Tedesco után.
A forduló hibája
Itt egy magyar játékost kell megemlítenünk, a Leipzig csapatkapitányát, Gulácsi Pétert. Ő hozta össze az első gólt a Shakhtar ellen, addig szórakozott, addig nem tudta eldönteni, hová passzoljon, amíg vétett egy hibát távol a kapujától, labdát veszített, és ezt Maryan Shved kihasználta. Innen indult el a lejtőn a Leipzig együttese…
A forduló drámája
Nem sok olyan meccs van, ahol potyognak a gólok a hosszabbításban, az Atletico Madrid – FC Porto viszont ilyen volt. Nem kicsit borzolta a kedélyeket a két együttes utolsó tíz percben mutatott játéka, mi is eléggé kiakadtunk, tekintve, hogy két és fél gól alatti eredményre számítottunk. Mario Hermoso a hosszabbítás első percében lőtt szerencsés gólt Diogo Costa kapujába, majd a védő pár perccel később saját tizenhatosán belül kézzel kapott bele a labdába, ezért tizenegyest kaptak a vendégek. Mateus Uribe, ha nem is magabiztostan, de belőtte a tizit, ám még itt sem volt vége, a 102. percben a mellőzött Antoine Griezmann fejesével az Atletico Madrid magához ragadta a győzelmet. Nem semmi meccs volt…
*F. Feltételek érvényesek! Kattints a "Fogadj most!" hivatkozásra a részletekért
A forduló cseréje
A Celtic – Real Madrid meccsen esett, hogy Karim Benzema a lábához kapott, sántítani kezdett, majd cserét kért. Carlo Ancelotti nem Rodrygot vagy Marianot küldte pályára, hanem Eden Hazard-t, aki Madridba igazolása óta csak keresi önmagát. Az első félidőben látszott, hogy nem sok önbizalommal rendelkezik, kihagyott egy nagy ziccert, ám a második játékrészben egyre többször kérte a labdát, felszabadultabb lett, és visszaköszönt valami a régi Hazard-ból. Előbb egy szép szóló után Luka Modricnak osztott ki egy gólpasszt, majd Dani Carvajal passzából maga is betalált. Így kell beszállni egy BL-meccsbe!
A forduló védése
Nagyon sok hatalmas védést láthattunk az első fordulóban, és annyira szépek voltak, hogy végül nem is tudtuk kiválasztani a legszebbet. Két játékos megmozdulását különösen szépnek tartottuk, így ők ezúttal együtt lettek a győztesek ebben a kategóriában. A két legnagyobb védést nálunk Kepa Arrizabalaga és Simon Mignolet mutatta be, mindketten egy távoli lövés után tudtak hárítani, méghozzá mindketten úgy, hogy a kapufát is segítségül hívták.
Mignolet Moussa Diaby lapos próbálkozását, míg Kepa Stefan Ristovski löketét tolta ki.
Kiemelendő még André Onana több védése, valamint a Plzen játékosának, Jindrich Staneknek is voltak szép megmozdulásai.
Statisztika
Pár érdekesebb statisztikával folytatnám: A mögöttünk hagyott 16 mérkőzésen összesen 49 gól esett, 3.07 meccsenként, és ez azt jelenti, hogy átlagosan 29 percenként volt egy találat. A legtöbb gól az első félidő végén, illetve a második elején született, 10-10-szer találtak be a csapatok a 31-45., valamint a 46-60. perc között.
Labdabirtoklás tekintetében kiemelkedett az FC Barcelona és az Ajax, mindketten 70 százalék fölött teljesítettek ebben a mutatóban.
A legtöbb szerelés a Dinamo Zagreb csapatának nevéhez fűződik, míg a legtöbb védést André Onana mutatta be, de még ez sem volt elég a pontszerzéshez a Bayern München ellen.
A góllövőlistát jelen pillanatban Robert Lewandowski vezeti három góllal, őt követi Erling Haaland és Kylian Mbappé 2-2-vel. A legtöbb kapura lövési kísérletük is nekik volt, Haaland hétszer, Lewa és Mbappé 6-szor igyekeztek bevenni ellenfelük kapuját.
A forduló álomcsapata
Sok remek teljesítmény volt, így nem volt egyszerű kiválasztani azt a tizenegy játékost, akik bekerülhetnek. Olyanok is kimaradtak, akik egyébként jól teljesítettek, de a jövő héten már lesz lehetőségük javítani.
Onana – J. Cancelo, Sylla, Koundé, Grimaldo – Anguissa, Zielinski – Mbappé, Kudus, Dembélé – Lewandowski
A második forduló párosítása
- Viktoria Plzen – Inter
- Sporting CP – Tottenham
- Bayern München – FC Barcelona
- FC Porto – Club Brugge
- Glasgow Rangers – Napoli
- Bayer Leverkusen – Atletico Madrid
- Liverpool – Ajax
- Olympique Marseille – Eintracht Frankfurt
- AC Milan – Dinamo Zagreb
- Shakhtar Donetsk – Celtic
- Chelsea – Salzburg
- FC Köbenhavn – Sevilla
- Juventus – Benfica
- Maccabi Haifa – PSG
- Manchester City – Borussia Dortmund
- Real Madrid – RB Leipzig