A Világbajnokság Csapatai: Wales
A B csoport nagyja már megvan, egyedül Walesről nem esett még szó, de most ezt is pótoljuk. A tervünk az, hogy a hét végére mindegyik csapatról beszámolunk írásos formában, később pedig a Youtube-csatornánkon videós formában is megnézhetitek a csapatok bemutatását.
Rob Page együttese nemrég kezdett felkerülni a futball térképére. Az együttes először 2016-ban jutott ki egy rangos tornára, akkor a Franciaországban rendezett Európa-bajnokságon vehettek részt, és ha már ott voltak, azonnal bejutottak a legjobb négybe, ami hatalmas meglepetés volt, tekintve, hogy milyen ellenfeleken kellett magukat átverekedni. Nem tudta megállítani őket sem az északír, sem a belga válogatott, végül a későbbi nyertestől, Portugáliától kaptak ki.
Öt évvel később, a tavalyi Európa-bajnokságra ismét kvalifikálták magukat, ezúttal viszont a nagy bravúr elmaradt, Wales a legjobb 16 között egy négyest kapott Dániától.
Az első világbajnokság különleges esemény lesz a walesiek számára, akik egyébként török mintára kérvényezni fogják, hogy a jövőben ne Walesként, hanem Cymruként hivatkozzanak rájuk, és hivatalosan is ez legyen a megnevezésük.
Egyelőre azonban még Walesként indulnak. De nem is ez a legfontosabb, hanem az, hogyan is szerepelhetnek a B csoportban?
Sokaknak ez az első és utolsó VB-jük, ilyen például az együttes legnagyobb sztárja, Gareth Bale, aki valószínűleg már nem lenne aktív a válogatottban (vagy úgy általában a profi focisták között), ha a csapat nem harcolta volna ki a kijutást Katarba.
Az út a VB-ig
Nem volt egyszerű, kezdjük talán ezzel. Wales válogatottja Belgiummal, Csehországgal, Észtországgal és Fehéroroszországgal került egy helyre, és igazából egyáltalán nem okoztak csalódást. A nagy kérdés az volt, hogy bárki meg tudja-e szorongatni a belgákat. A választ hamarosan megtudtuk: Nem. Wales a második helyen végzett, így esélyük nyílt arra, hogy pótselejtező formájában harcolják ki a tornát.
Ehhez két párharcot kellett megnyerniük. Márciusban Ausztria legjobbjait Gareth Bale két góljának köszönhetően verték meg, aztán jött az Ukrajna elleni mérkőzés júniusban. Nem volt egyszerű, de Andriy Yarmolenko öngólja után a walesiek nem engedték ki az előnyt a kezükből. Sokat segített, hogy mindkét pótselejtezőt hazai pályán játszhatták, de csak ennyi még kevés lett volna a sikerhez.
Wales formája bizonyos szempontból kétségbeejtő, ugyanis a Nemzetek Ligájában nem ütötték meg a szintet, ami ahhoz kellett volna, bent tudjanak maradni az A divízióban. Végül nyeretlenül lettek utolsók, de kárpótolhatja őket a tény, hogy ott vannak Katarban.
A keret tagjai
Rob Page mester nem okozott túlzottan sok meglepetést a keret kihirdetésekor. Az egyedüli hiányzó, aki a kezdőcsapatba is jó eséllyel bekerült volna, Rhys Norrington-Davies, aki azonban októberben megsérült, így nem válogathatta őt be a kapitány.
Joe Allent viszont beválogatta, annak ellenére, hogy a középpályás szeptember óta nem lépett pályára. Page ragaszkodik a játékoshoz, és ha van esély arra, hogy pályára lépjen, azt meg fogja ragadni. Más kérdés, hogy lehet, fel sem épül rendesen a VB-ig, és így csak elvett egy helyet valaki mástól…
A keret többsége Angliában futballozik, otthonról senki nem került beválogatásra. Oké, a Swansea például egy walesi csapat, ám a Championshipben szerepelnek, az angol másodosztályban.
Sokat fejlődött a walesi futball az utóbbi időben, és ez látszik a keret összetételén.
A teljes keret:
Kapusok: Wayne Hennessey (Nottingham Forest), Danny Ward (Leicester City), Adam Davies (Sheffield United)
Védők: Ben Davies (Tottenham Hotspur), Ben Cabango (Swansea City), Tom Lockyer (Luton Town), Joe Rodon (Rennes), Chris Mephan (Bournemouth), Ethan Ampadu (Spezia), Chris Gunter (Wimbledon), Neco Williams (Nottingham Forest), Connor Roberts (Burnley)
Középpályások: Sorba Thomas (Huddersfield Town), Joe Allen (Swansea City), Matthew Smith (Milton Keynes Dons), Dylan Levitt (Dundee United), Harry Wilson (Fulham), Joe Morrell (Portsmouth), Jonny Williams (Swindon Town), Aaron Ramsey (Nice), Rubin Colwill (Cardiff City)
Csatárok: Gareth Bale (Los Angeles FC), Kieffer Moore (Bournemouth), Mark Harris (Cardiff City), Brennan Johnson (Nottingham Forest), Dan James (Fulham)
A szövetségi kapitány
Page-ről már korábban sokat olvashattatok az oldalon, hiszen Wales meccseivel szoktunk foglalkozni, legyen szó Nemzetek Ligájáról vagy Európa-bajnokságról, VB-selejtezőkről. A 48 esztendős szakembert egy éve, júniusban nevezték ki. Akkor úgy tűnt, csak ideiglenesen, amíg Ryan Giggs körül megoldódnak a dolgok. Az egykori középpályásnak ugyanis meggyűlt a baja a rendőrséggel, elég komoly vádakat fogalmaztak meg ellene. És Page maradt. Sok tapasztalata ugyan nincs, de Wales élén komoly sikereket könyvelhetett el. Kijuttatta a csapatát 2021-es Európa-bajnokságra, ahol aztán a nyolcaddöntőben estek ki Dánia ellen. A világbajnoki szereplésük is meglepetés, pótselejtezőn vívták ki a részvételt, Ukrajnát győzték le pár hónappal ezelőtt.
Page korábban két alacsonyabb ligás angol csapatnál (Port Vale, Northampton Town) dolgozott, valamint két évig a walesi U21-es gárdát irányította.
*F. Feltételek érvényesek! Kattints a "Fogadj most!" hivatkozásra a részletekért
A kulcsjátékos
Wales legnagyobb ikonja egyértelműen Gareth Bale. Nemrégiben gólt szerzett az MLS nagydöntőjében, csapata később tizenegyesekkel meg is nyerte a bajnoki címet. Bale amerikai beilleszkedése azért nem ment zökkenőmentesen, de úgy tűnik, megtalálta a számításait. Ez lesz a szélső utolsó nagy dobása visszavonulása előtt, ami már azért közel van, Bale többször is elgondolkozott azon, hogy szögre akasztja a stoplist, és foglalkozik szenvedélyével, a golffal.
Rajta kívül Kieffer Moore-t kell még megfogni az ellenfeleknek, aki az EB-n már megmutatta, milyen jó játékos, főleg a levegőben verhetetlen, azóta pedig látjuk őt a Bournemouth együttesében is gólokat szerezni.
Aki számomra kicsit sötét ló, az Aaron Ramsey, akinek karrierje kicsit kisiklott a Juventusnál, és azóta nem is igazán találja önmagát. A tavalyi esztendőt a Rangersnél töltötte, aztán idén a Nice-hez igazolt, talán itt sikerül majd Lucien Favre irányítása alatt összeszedni magát.
A felfedezett
Számomra ez is egyértelmű. Brennan Johnson az a fiatal játékos, aki számára áttörést hozhat a mostani esemény. A Nottinghamben szereplő támadó azért már fókuszban van, hiszen a Premier League-ben játszik.
Szerintem rajta kívül még az alacsonyabb ligában szereplő játékosok bizonyíthatnak, mint mondjuk Tom Lockyer vagy Connor Roberts, esetleg Mark Harris.
A várható kezdőcsapat
Page számára problémát okozhat a kezdő kihirdetésekor, hogy Wayne Hennessey, állandó kapusa az ősz folyamán nem igazán védett a Nottinghamben, Dean Henderson mellett tette le a voksát a Forest mestere. Viszont Danny Ward előlépett első számú kapussá a Leicesternél.
Ezen kívül nem igazán van miről beszélni, a walesi csapat általában 3-4-3-as felállásban szokott pályára lépni, ami könnyen alakul át 5-2-2-1-es formációra, ha a szükség úgy hozza.
Amennyiben Allen egészséges, szinte biztosan kezdő lesz, ha nem, akkor Page-nek ezt a pozit kell pótolnia.
Hennessey – Ampadu, Rodon, Davies – Roberts, Allen, Ramsey, Williams – Bale, Moore, James
A menetrend
Wales válogatottja először az Egyesült Államok csapatával mérkőzik meg, melyet majd az Irán elleni találkozó követ. Végül Anglia legjobbjai ellen zárnak Rob Page legényei.