A Világbajnokság Csapatai: Lengyelország
Folytatjuk a VB minden csapatát bemutató sorozatunkat, most a C csoport következik, melynek Lengyelország mellett tagja még Argentína, Mexikó és Szaúd-Arábia. Ez lehet a VB egyik legkeményebb csoportja, legalábbis első látásra.
A lengyel válogatottal indítunk, melyet Czesław Michniewicz vezet azóta, hogy Paulo Sousa Brazíliába szerződött. A mester a selejtező után került a kispadra, de tevékeny részese volt annak, hogy Lengyelország kijutott Katarba, ő irányította ugyanis a csapatot a Svédország elleni pótselejtezőn. De erről majd később.
A lengyeleknek ez lesz a kilencedik megmérettetése világbajnokságokon. Legjobb eredményüket 1974-ben, valamint 1982-ben érték el, Németországban és Spanyolországban is harmadik helyezettek lettek.
Azonban az elmúlt harminc évben nem igazán szerepeltek jól, 1990 és 1998 között ki sem jutottak, 2002-ben, 2006-ban és 2018-ban is már a csoportkörből búcsúztak, a többi eseményen (Dél-Afrika, Brazília) nem is voltak ott.
Elengedhetetlen lenne végre egy jobb szereplés az ország számára. A keret megvan hozzá, viszont megint egy nem túl könnyű csoportba kerültek…
Az út a VB-ig
A selejtező során még Paulo Sousa ült a kispadon, aki a magyarok számára is ismerős lehet, korábban a MOL Vidi FC-t irányította éveken át. A lengyel csapat kispadján a második helyet szerezte meg Anglia mögött, megelőzve Albániát, Magyarországot, Andorrát és San Marinot.
A csapat hat mérkőzést nyert meg, kétszer ikszelt és kétszer kikapott, többek között a magyar válogatottól kaptak ki, igaz, akkor már számukra mindegy volt az eredmény, tudták, hogy Southgate-éket nem fogják tudni megelőzni, és őket sem előzhetik meg sem az albánok, sem mi.
A sorozat házi gólkirálya Robert Lewandowski lett, az FC Barcelona támadója nyolc gólt szerzett és négy gólpasszt adott.
Mivel csak a második helyen végeztek, így következhetett a pótselejtező. Az elődöntőben pályára sem kellett lépniük, mivel az orosz csapattal találkoztak volna, akiket minden UEFA és FIFA rendezésű sorozatból kizártak, így egyből a döntőbe kerültek. Volt is belőle balhé az ellenfélnél, a svédek panaszkodtak, hogy nekik le kellett játszaniuk a soros meccsüket, és fáradtabbak. A félelmük nem volt alaptalan, Lengyelország a play-off döntőjében 2-0-ra nyert Isakék ellen, Robert Lewandowski, valamint Piotr Zielinski talált a hálóba.
Azóta a lengyelek még játszottak a Nemzetek Ligájában is. Bár a szereplésük nem sikerült túlságosan jól, legalább nem estek ki, mert a walesiek még náluk is gyengébbek voltak. Két győzelem és egy döntetlen elegendő volt a harmadik hely megszerzéséhez.
A keret tagjai
Elképesztően peches Bartlomiej Dragowski, a Spezia jelenlegi, a Fiorentina egykori kapusa. A játékos a VB előtti utolsó mérkőzésen törte el a lábát, és a hírek szerint nemsokára Kamil Grabara, az FC Köbenhavn kapusa veszi át a helyét. Sanszos, hogy Szczesny mögött a másik két kapus végig padozni fog, de Dragowski így is egy nagy élménytől esett el egy szerencsétlen mozdulat következtében.
Szintén sérülés miatt maradt ki a Brighton középpályása, Jakub Moder, akinek felépülése még jóval a VB után is tartani fog, ugyanez a helyzet Adam Buksával, illetve nem kapott meghívót a tapasztalt védő, Maciej Rybus, akit azután tettek ki a keretből, hogy aláírt a Szpartak Moszkvához.
És meg kell még említeni a Torino középpályását, Karol Linettyt, aki ugyan nem sérült, de Michniewicz szerint nem elég jó ahhoz, hogy magára húzza a címeres mezt.
Nem mondom, vannak meglepetések a behívottak között is. Nem számítottunk Artur Jedrzejczyk meghívójára, a Legia Varsó játékosa már elmúlt 35 esztendős, és utoljára 2019-ben játszott a válogatottban.
Több meglepetés nincs a keretben.
A teljes keret:
Kapusok: Wojciech Szczesny (Juventus), Kamil Grabara (FC Köbenhavn), Lukasz Skorupski (Bologna)
Védők: Jan Bednarek (Aston Villa), Kamil Glik (Benevento), Robert Gumny (FC Augsburg), Artur Jedrzejczyk (Legia Warsaw), Jakub Kiwior (Spezia), Mateusz Wieteska (Clermont), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Matty Cash (Aston Villa), Nicola Zalewski (AS Roma)
Középpályások: Krystian Bielik (Birmingham City), Przemyslaw Frankowski (Lens), Kamil Grosicki (Pogon Szczecin), Grzegorz Krychowiak (Al-Sabab), Jakub Kaminski (VfL Wolfsburg), Michal Skoras (Lech Poznan), Damian Szymanski (AEK Athén), Sebastian Szymanski (Feyenoord), Piotr Zielinski (Napoli), Szymon Zurkowski (Fiorentina)
Támadók: Robert Lewandowski (FC Barcelona), Arkadiusz Milik (Juventus), Krzysztof Piatek (Salernitana), Karol Swiderski (Charlotte FC)
A szövetségi kapitány
Nemzetközi szinten Michniewicz nem tett le sokat az asztalra, csak hazájában dolgozott 2000-es visszavonulása után. Megjárt több élvonalbeli lengyel klubot is, edzette a Lech Poznant, az Arka Gdyniát, a Jagielloniát, a Pogon Szczecint, valamint a Legia Varsót is. 2020-ban az U21-es válogatottnál dirigált, végül a felnőttekhez 2022 januárjában nevezték ki.
Nagy feladat előtt áll, és nagy siker kapujában. A lengyelek rendre gyengén szerepelnek a nagyobb tornákon, most ezen változtathat Michniewicz, aki pótselejtező után vásárolhatta meg a katari repjegyet a csapatnak, miután a fináléban Svédországot verték relatíve simán.
*F. Feltételek érvényesek! Kattints a "Fogadj most!" hivatkozásra a részletekért
A kulcsjátékos
Bárki is meglepődik, hogy Robert Lewandowski nevét említjük meg? Naná, a lengyel támadó még mindig a keret legbefolyásosabb játékosa, egy született gólvágó, a Barcelona támadója, a lengyel válogatott csapatkapitánya, Michniewicz lényegében jobbkeze.
A selejtezők során ontotta a gólokat, és a Barcában is remekül megy neki a játék. Ilyenkor mindig felmerül, hogy azért a Barcában, régebben a Bayernben minőségi labdákat kapott, minőségi társaktól, ám a válogatottban is lassan felfejlődnek hozzá a többiek. Piotr Zielinski egész szezonban kiváló formát mutat a Napoliban, Przemyslaw Frankowski és Nicola Zalewski a széleken nyújthatnak segítséget, ott van Arkadiusz Milik, Krzysztof Piatek és Karol Swiderski, aki kicsit tehermentesíteni tudja majd őt.
A felfedezett
Igazi csiszolatlan gyémánt ebben a mostani keretben nincs, valamennyi játékost ismerhetik Európában. Mégis, lehetnek olyanok, akik jelentősen felértékelődnek majd a VB után. Ilyen lehet Matty Cash, aki megérett arra, hogy az Aston Villánál jobb csapatban játsszon, Przemyslaw Frankowski és Nicola Zalewski is, bár egyikük a Lensban, a másik az AS Romában játszik már most is.
A várható kezdőcsapat
Michniewicz nem akarja feltalálni a spanyolviaszt, a mester ott fogja folytatni, ahol az NL-ben és korábban a pótselejtezőben abbahagyta. Jól mérte fel, hogy a négyvédős rendszer nem igazán fekszik a csapatnak, egy ideje már 3-4-3-at, 3-4-2-1-et és 3-5-2-t játszat a csapatával, ahol a szélsőket ki tudja használni.
Mi most egy 3-4-2-1-re számítunk.
Szczesny – Bednarek, Glik, Kiwior – Frankowski, Krychowiak, Skoras, Grosicki – Zielinski, Szymanski – Lewandowski
A menetrend
Lengyelország elsőként Mexikó ellen lép pályára, amely nagyban meg fogja határozni az erőviszonyokat a csoportban. Joggal hiheti mindenki, hogy Argentína mögött csak egy hely kiadó, és ebbe a meccsbe Szaúd-Arábiának nem lesz beleszólása. Szóval rögtön az elején jön majd a lengyel csapat talán legfontosabb meccse.
Ezután jönnek majd a szaúdiak, és végül Leo Messiék ellen zárnak Lewandowskiék.