A Világbajnokság Csapatai: Ausztrália
A D csoport utolsó együtteséhez érkeztünk, magyarul most vagyunk félidőnél. Még vár ránk 16 csapat, akik a kezdésig mind be fognak mutatkozni itt az oldalon. Most az ausztrál csapat következik, akikkel a korábbi világbajnokságokon találkozhattunk már, idén viszont majdnem lemaradtunk róluk.
Hamarosan elmesélem, hogyan is jutottak el Katarig. Nem egy hétköznapi történet, egy nem hétköznapi hőssel.
Graham Arnold együttese generációváltás közepette van, amit általában minden csapat egy kicsit megszenved. Ausztrália elsősorban nem a futballról híres, így nem is gyakori, hogy mondjuk olyan nagy tehetségeket termeljen az ország, mint amilyen Tim Cahill volt. Az Everton egykori kapitánya a mai napig példaképe sok fiatalnak az országban, olyanná szeretnének válni, mint amilyen a gólerős középpályás volt.
De látható, hogy azért ez nem egy könnyű feladat, és majdnem bele is tört Arnold bicskája a feladatba.
Ausztrália most fog a hatodik alkalommal világbajnokságon részt venni, ott voltak Németországban kétszer is, majd Dél-Afrikában, Brazíliában és Oroszországban is.
Legjobb eredményüket 2006-ban érték el, amikor a nyolcaddöntőig mentek. Ez volt az egyetlen torna, ahol a csoportkörből tovább tudtak jutni.
Oroszországban egy pontot szereztek, és a csoport negyedik helyén végeztek.
Az út a VB-ig
Graham Arnold legénysége a selejtezőt alaposan kimaxolta, gondolok itt arra, hogy szinte maximális mérkőzésszámot kellett lejátszaniuk a VB-ért. Minden a második fordulóban kezdődött, amikor Ausztrália Kuvait, Jordánia, Nepál és Tajvan mellett indult el a B csoportban. Az ellenfelekből azért sejthetitek, nem volt nehéz dolguk itt elsőként végezni, mindössze 2 gólt kaptak, 28-at lőttek, és mind a 8 meccsüket megnyerték. Nem volt senki, aki kifejezetten kiemelkedhetett volna, a gólszerzők tekintetében Jamie Maclaren végzett az élen öt góllal, őt követte Harry Souttar és Mathew Leckie 4-gyel.
Senki nem gondolta volna, hogy komoly problémája lesz a kijutással a csapatnak, de a harmadik körben már azért voltak gondok. Szaúd-Arábia, Japán, Omán, Vietnám és Kína ellen kellett játszaniuk, és az ausztrálok a komolyabb ellenfelekkel már nehezebben bírtak. Néha volt, hogy nem is bírtak. Végül 4 győzelemmel, három döntetlennel és 3 vereséggel zártak a harmadik helyen, ami az automatikus kijutáshoz nem volt elég.
Érdekesség, hogy a csapat itt nem csak az élen végző szaúdiakkal és Japánnal szenvedett meg, hanem például Ománnal és Kínával is.
Júniusban játszották az óceániai selejtezősorozat rájátszását, az Egyesült Arab Emírségeket verték meg 2-1-re, így jöhetett az interkontinentális finálé, ahol Peru volt az ellenfél.
A találkozó gólt nem hozott, mindkét csapat óvatosan játszott, nem akartak egy felelőtlen támadás miatt kiesni. Így a 120 perc alatt nem tudták eldönteni, melyikük a jobb. Jött a tizenegyespárbaj, ahol aztán Graham Arnold kapust cserélt. Az egyik legismertebb ausztrál játékost, Mat Ryant Andrew Redmayne váltotta, aki az őrületbe kergette táncával a peruiakat. Meg még arra is volt ideje, hogy a perui kapus kulacsán levő puskát messzire hajítsa. Redmayne-ből hős lett, megfogott két tizenegyest is, így Ausztrália lehet ott Katarban.
A keret tagjai
Akkora egyéniségek tehát már nincsenek a csapatban, mint amilyen anno Cahill volt, de ez a mostani keret is elég lehet a célok eléréséhez. Arnold húzott azért pár érdekeset, kihagyta Trent Sainsburyt, Tom Rogicot és Adam Taggart sem kapott meghívót, miközben Garang Kuol, a csodatini megmutathatja képességeit. Róla annyit kell tudni, hogy a Central Coast Mariners játékosa, csatár, és mindössze 18 éves. Alig játszott még a válogatottban, de valamit tudhat, ha megvette őt a Newcastle United…
Akadnak azért ismertebb nevek a csapatban, mint például Ajdin Hrustic, aki a Verona játékosa, Aaron Mooy, aki a Celticben játszik, vagy Mat Ryan, aki egy spanyolországi kitérő után most az FC Köbenhavn kapusa. Persze ott van Redmayne, a selejtezőn bemutatott teljesítményével már megváltotta a helyét a csapatban.
Vannak sérülések a csapatban egyébként, Martin Boyle-t októberben cserélték le, azonban elvileg készen áll az első meccsre. Ajdin Hrusticról ugyanezt mondták, a középpályás Arnold szerint felépül a kezdésre, hátul pedig Harry Souttar és Kye Rowles szintén sérüléssel küzdött, azonban ők már felépültek.
A teljes keret:
Kapusok: Mat Ryan (FC Köbenhavn), Danny Vukovic (Central Coast Mariners), Andrew Redmayne (Sydney FC)
Védők: Harry Souttar (Stoke City), Milos Degenek (Columbus Crew), Bailey Wright (Sunderland), Thomas Deng (Albirex Niigata), Fran Karacic (Brescia), Nathaniel Atkinson (Hearts), Aziz Behich (Dundee United), Kye Rowles (Hearts), Joel King (Odense Boldklub)
Középpályások: Aaron Mooy (Celtic Glasgow), Jackson Irvine (FC St. Pauli), Ajdin Hrustic (Hellas Verona), Cameron Devlin (Hearts), Riley McGree (Middlesbrough), Keanu Baccus (St Mirren)
Támadók: Jamie Maclaren (Melbourne City), Mitchell Duke (Fagiano Okayama), Jason Cummings (Central Coast Mariners), Garang Kuol (Central Coast Mariners), Awer Mabil (Cádiz), Mathew Leckie (Melbourne City), Craig Goodwin (Adelaide United), Martin Boyle (Hibernian)
A szövetségi kapitány
Futballista pályafutása 20 éven át tartott, 1980-ban mutatkozott be a Canterbury-Marrickville-ben, és 2000-ben vonult vissza a Northern Spirit csapatából. Az ausztrál válogatottban 56 alkalommal szerepelt. 2018-ban vette át a felnőtt csapat irányítását, de már Oroszországban is a csapattal volt, ő volt Bent van Marwijk segédje a világbajnokságon. Két évig töltötte be ezt a pozíciót, majd a rossz szereplés miatt a holland lapátra került, Arnold azóta igazgatja a Socceroost.
*F. Feltételek érvényesek! Kattints a "Fogadj most!" hivatkozásra a részletekért
A kulcsjátékos
Ajdin Hrustic most a legnagyobb név az ausztrál csapatban. Játszott a Frankfurtban, aztán nyáron a Veronába került, az olasz liga utolsó helyezettjénél azonban nem igazán megy neki a játék. Neki sem. A védelemben Harry Souttarra lehet számítani, a kapuban Maty Ryan a legnagyobb név.
A keret tagja még Mathew Leckie, ő azonban már nem mai legény, lényegében már levezet a Melbourne Cityben, lehet, hogy Arnold inkább fog Maclaren vagy Kuol játékában bízni.
A felfedezett
Nagyon sokan várják, hogy lássák a pályán Garang Kuolt, akiről ódákat mesélnek az ausztrálok. Tény, hogy a támadó nagy tehetség, ha a Newcastle látott benne potenciált, azonban a válogatottban eddig 17 percet volt a pályán.
A fiatal játékost nagyon kedvelik mostani csapatában, nemrégiben csereként beállva kiosztott két gólpasszt, amivel lényegében nyerőemberré vált, csapata akkor 3-0-ra nyert.
A várható kezdőcsapat
A kérdés az, ki védje a csapat kapuját. Maty Ryan a csapatkapitány, azonban az ősszel Dániában a kispadra szorult, nem tudni, milyen formában van, miközben Redmayne folyamatosan véd, de otthon, Ausztráliában.
A védelemben Souttar és Rowles, ha egészségesek, ott lesznek a kezdőben, a középpályát pedig a két légiós, Hrustic és Mooy uralja majd.
Ryan – Behich, Rowles, Souttar, Atkinson – Mooy, Irvine, Hrustic – Boyle, Maclaren, Mabil
A menetrend
Ausztrália első mérkőzését majd Franciaországgal játssza, amit a Tunézia elleni meccsel folytatnak, végül Dánia ellen zárnak.