Hollandia – Ausztria: Fogadási Tippek és Euro 2020 Előzetes
Két győztes, két hárompontos csapat összecsapásának lehetünk majd szemtanúi csütörtökön este, amikor a Johan Cruijff Arénában Hollandia – Ausztria mérkőzést rendeznek. Egyik csapatnak sem volt könnyű dolga, bár az eredmény alapján úgy tűnhet, hogy a sógorok könnyen bántak el Észak-Macedóniával, de ez nem így van. Pandevék sokáig harcoltak, akár még ők is átvehették volna a vezetést, ám Franco Foda nagyszerűen cserélt, és két cserejátékos végül az osztrák oldalra billentette a mérleg nyelvét.
Hollandia meg pláne nem könnyen nyert, egy pár perces rövidzárlat azt eredményezte, hogy az ukrán válogatott vissza tudott jönni a meccsbe. Nem sokon múlt, ám Denzel Dumfries – aki 2014-ben még egy amatőr csapatban rúgta a bőrt, és arra készült, hogy majd Aruba színeiben váltja meg a világot – megmentette őket.
Parádés meccs volt, az EB eddigi legjobbja. Az látszik, amit már mi is többször mondtunk, hogy ez a holland csapat nem annyira erős, mint Ronald Koeman idején, Frank de Boer taktikája, játékfilozófiája elég messze áll a Barca mesteréétől, és ez egyre jobban kiütközik.
Az Oranjétól sokat vártak, az ukrán meccs után viszont felerősödtek a hangok: Az első keményebb ellenfél leradírozza majd őket a pályáról. De valóban így lenne? Döntsétek el ti, aztán majd az élet úgyis eldönti helyettetek, helyettünk…
Mi történt az első körben?
Dióhéjban összefoglaljuk, hogy az Európa-bajnokság első mérkőzésén mi történt a csapatainkkal.
Hollandia – Ukrajna
Már a torna előtt pedzegettük, hogy vannak azért problémák az Oranje háza táján, kíváncsian vártuk hát, hogy mire mennek az ukránok ellen. Meglepetést éreztünk, döntetlenre fogadtunk, és közel álltunk az igazsághoz. De a közel nem azt jelenti, hogy igazunk lett.
Frank de Boer gyakorlatilag öt védővel állt fel, három belső védővel, a széleken pedig Patrick van Aanholttal és Denzel Dumfries-zal. Akik besegítettek nem keveset a támadások építésébe, így lehet ez 3-5-2 is.
Az első félidőben Andriy Shevchenkonak már nagyon korán cserélnie kellett, Oleksandr Zubkov egy belépő után nem tudta folytatni a játékot, a helyére Marlos, a Sahtar Donyeck játékosa került, akinek nem ez volt élete mérkőzése.
Az első félidőben az ukrán csapatban Heorhiy Bushchan tartotta a lelket, többször is közel álltak a hazaiak a gólszerzéshez, ám a Kijev kapusa megmutatta, miért is ő véd, és miért nem a 97-szeres válogatott Pyatov.
A legnagyobb védést Gini Wijnaldum bombájánál mutatta be, az izmos löketbe még bele tudott nyúlni, pedig sokan azt a labdát már bent látták.
Közben az ukrán csapat is el-eljutott Maarten Stekelenburg kapujáig, ám ott minden egyes esetben rossz döntést hoztak, így helyzetig nem is igazán jutottak.
A második félidőre kifutó játékosok – különösen a hollandok – aztán megnyomták a félidő elejét, és gyorsan kétgólos előnyre tettek szert. A csapatkapitány, a nemrég a PSG-hez aláíró Giorginio Wijnaldum egy Bushchanról kipattanó labdát varrt fel a felsőbe, majd pár perccel később Dumfries harciasságának köszönhetően Wout Weghorst duplázta meg az Oranje előnyét.
Úgy tűnt, eldőlt a mérkőzés, ám az ukránok nem adták fel. Sheva lekapta a pályáról az igencsak gyengén muzsikáló Marlost, és onnantól kezdve javulás látszott a játékon. És a szépítés is összejött. Tyű, hogy az mekkora gól volt, te jó ég… Andriy Yarmolenko, a West Ham szélsője vezetgette a labdát, befelé cselezett, majd irtózatosan kilőtte a jobb felsőt. Bár a fordulónak még csak ma lesz vége, de a legszebb gólok listáján nálunk ez dobogós helyen van. De azt majd úgyis meglátjátok…
A szépítés után Ukrajna csapata mintha vért ivott volna, és Roman Yaremchuk fejesgóljának köszönhetően már 2-2 volt az eredmény.
Még akár a győzelemre is volt esélyük, ám egy elpasszolt labda Bushchan részéről megpecsételte a sorsukat. Igazságtalan lenne csak a kapus nyakába varrni a felelősséget, ám tény, hogy körülbelül ezer jobb megoldást is választhatott volna, mint ami mellett döntött végül. A rossz passz után Nathan Aké adta be a labdát, Denzel Dumfries pedig befejelte a mindent eldöntő gólt.
Kár érte, ukrán szempontból persze…
*Az Általános Felhasználási feltételek érvényesek, csupán a maximális bónusz összeg és a % növekedett. Kizárólagosan új játékosok számára elérhető, mivel ez egy Üdvözlő Ajánlat. Érvényesség január 25. végéig.
Ausztria – Észak-Macedónia
Finnország után másnap Észak-Macedónia is bemutatkozott egy EB-döntőn, de míg a finnek három ponttal tudtak gazdagodni, addig ugyanez Pandevéknek nem sikerült. Tegyük hozzá, hogy a végeredmény egyáltalán nem tükrözi hűen a játék képét.
A meccsen a sógorok szerezték meg a vezetést, miután Marcel Sabitzer rávarázsolta a labdát Stefan Lainer lábára. A védő csatárokat megszégyenítő módon, belsővel lőtt kapuba, szép gól volt.
Nem váratott magára sokáig az egyenlítés, egy Bachmann kapusról kicsorgó labdát a rangidős, Goran Pandev passzolt be, ezzel 1-1 volt az állás. Pandev egyébként majdnem 38 évesen lőtt gólt Európa-bajnokságon, ezzel a harmadik helyre taszította le a mi Gera Zolinkat, aki 2016-ban Portugália ellen lőtt bombagóljával fért fel a legidősebb gólszerzők dobogójának második helyére.
A folytatás annak ellenére volt izgalmas, hogy gól sokáig nem született. Voltak helyzetek mindkét kapu előtt, bárkiben benne volt, hogy megfordítja a találkozó kimenetelét, ám ez végül Ausztriának sikerült. Franco Foda mindkét csatárát lekapta a pályáról, sem Baumgartnernek, sem Kalajdzicnak nem igazán ment a játék, a helyükre pedig beküldte Marko Arnautovicot és Michael Gregoritschot. Nyerő húzásnak bizonyult el a német mestertől, ők szállították az első osztrák győzelmet az EB-k történetében.
Előbb Gregoritsch vágta be a rövidre David Alaba labdáját, majd a hosszabbítsában Arnautovic a kapust kicselezve döntötte el végleg a három pont sorsát.
Összefoglalás
Lehetséges, hogy Ausztria máris elveszíti majd Marko Arnautovicot, aki belecsempészett egy „kis” politikát az észak-macedónok elleni meccsbe. A szerb származású Arnautovic gólja után nem szép szavakkal illette Ezgjan Alioskit pusztán a származása miatt. Ezt pedig mostanság nem nézik jó szemmel sehol…
Hollandia esetében elvárt most is a győzelem, ez az osztrák csapat nem erősebb, mint az ukrán, véleményünk szerint kötelező a győzelem az Oranje számára.
Talán Memphis Depay is végre beindul, bár jól mozgott az első meccsen is, különösen az első félidőben okozott fejtörést a védelemnek.
Az örökmérleg is biztató a hollandok számára, utóbbi öt meccsükből ötöt nyertek nyugati szomszédaink ellen.
Nem is húzom az időt: Holland győzelmet várunk ezen a találkozón, még akkor is, ha egy kicsit döcög az a holland gépezet.