Kriptovaluták és szerencsejáték - Ez lehet a jövő
A technológiai újdonságoknak se szeri, se száma mostanában. Legutóbb a mesterséges intelligencia mostani és jövőbeli térnyeréséről írtunk, most pedig – jó okunk van erre – a kriptovaluták szerepéről fogunk. Semmi extra, hiszen a kriptopénzek évek óta jelen vannak az életünkben, egyre többször és több helyen tudjuk használni a bitcoint, ethereumot, dogecoint és a többi kriptovalutát. Az apropó, ami miatt úgy döntöttünk, hogy akadémiai tananyagunkba is beillesztjük, a mostani magyar helyzet.
Mint azt bizonyára sokan tudjátok, 2023 óta a kormány gyakorlatilag minden egyes lépésével azon van, hogy korlátozzon benneteket, saját kenneljeibe tereljen titeket, miközben a külföldi illetőségű fogadóirodákat kivérezteti. Nem olyan könnyű ez, de sokan abban a pillanatban nyergeltek át a hazai lehetőségek egyikére, hogy a magyar kormány megszabta, saját leadózott jövedelmünkkel hogyan rendelkezhetünk. Pedig lenne lehetőség, hogy továbbra is a kedvenc külföldi bukidnál játssz. Ezért kerül most szóba a kriptovaluta.
Mi az a kriptovaluta?
A kriptovaluta digitális – vagy virtuális – pénznem, amely kriptográfia használatával biztosított. A kriptovaluták legfontosabb jellemzői közé tartozik a decentralizáltság, vagyis az, hogy nem egy központi hatóság (egy bank vagy egy kormány) irányítja őket, hanem egy hálózat, amely a világ minden táján elosztott számítógépeken fut. Ennek az eredményeként a kriptovaluták függetlennek mondhatók.
Az első és legismertebb kriptovaluta a Bitcoin, amelyet 2009-ben hozott létre egy személy (vagy egy csoport), aki a Nakamoto Satoshi álnevet használta. A mai napig nem tudjuk, ki ő. A Bitcoin célja olyan pénzügyi rendszer létrehozása volt, amely független a hagyományos bankrendszertől, és amely lehetővé teszi a gyors és olcsó nemzetközi átutalásokat. A Bitcoin megjelenése óta rengeteg más valutát dobtak a piacra, de mind a mai napig ez a legnépszerűbb.
Nem szeretnénk részletesen belemenni a Bitcoin – és a többi kriptovaluta – működésébe, ezért csak röviden összefoglalnánk nektek a lényeget: a működés mögött a blokklánc (blockchain) technológia áll. A blokklánc egy nyilvános, digitális főkönyv, amely minden egyes tranzakciót rögzít. A tranzakciók blokkokban vannak csoportosítva, és minden egyes blokk kapcsolódik az előzőhöz, ezért az elnevezés, ezek egy láncot alkotnak. A lánc biztosítja azt, hogy a tranzakciók visszakereshetők legyenek, ezáltal az egész rendszer biztonságos és átlátható.
Ahhoz, hogy valaki kriptovalutát használjon, szüksége van egy walletre, vagyis egy digitális pénztárcára. A pénztárca egy olyan szoftver, amely a felhasználó privát kulcsát tárolja, ez teszi lehetővé, hogy elérjük a saját kriptovalutáink. A privát kulcs mellett van még egy nyitott kulcs, amelyet a felhasználók megoszthatnak egymás között annak érdekében, hogy pénzt fogadjanak.
A Bitcoin létrehozása bányászattal történik, a bányászok speciális számítógépekkel oldalank meg összetett feladatokat, amelyek biztosítják a hálózat biztonságát, feldolgozzák a tranzakciókat. Ezért cserébe lehet Bitcoint szerezni. Maga a rendszer egyébként úgy van kialakítva, hogy legfeljebb 21 millió Bitcoin kerüljön forgalomba, ezt a korlátot várhatóan 2140-ben érjük el. Mivel nem egy végtelen mennyiségű pénzről beszélünk, a Bitcoin csak emiatt az információ miatt sokkal értékesebb, mint nélküle.
A kriptovalutákról röviden
Ma, 2024-ben már egyáltalán nem újdonság, hogy kriptovalutákat is használhatunk a bukmékereknél. Kétfajta buki létezik: Van, amelyiknél így lehet befizetést vagy kifizetést kérni, de játék közben egyenlegünk valódi összeget (valamilyen valutát, amerikai dollárt, eurót, forintot vagy angol fontot) mutat, és van olyan, ahol az elejétől a végéig kriptovalutában látjuk a pénzünk.
Miután a magyar bankok korlátozták, hova fizethetünk be magyarok bankkártyával, a felhasználók – ahogy általában – elkezdtek túljárni a kormány és a bank eszén. Eleinte az új, külföldi megoldásokat használták, Wise, Revolut vagy Skrill, de már ott is cselhez kell folyamodni, ha szeretnénk befizetni, és akkor a kifizetésről még szót sem ejtettünk.
Ha nyitunk egy digitális pénztárcát, nagyon szépen le tudjuk egyszerűsíteni a saját dolgunk, bármiféle akadály nélkül fizethetünk be a legjobb, legújabb bukmékerekhez. Alapjáraton tehát ez volt az oka, hogy erről az egészről egy tananyagot írtunk. De higgyétek el, vannak itt még előnyök.
Pró és kontra
Hét pontot gyűjtöttünk össze arról, miért is jó manapság képben lenni a témában, a hét pontot pedig röviden ki is fejtjük nektek. De mivel nem akarunk megtéveszteni senkit, a három legfontosabb negatívumot is szeretnénk veletek megosztani.
Zárszó
Megannyi kérdés van, amelyre egy ilyen cikkben lehetetlen kitérni, hiszen napestig lehetne írni a különböző kriptovalutákról, az ezzel való fogadásról. Pár fontos információt, pár választ még elhoztunk, ami esetleg felmerülhet bennetek.
Többek között az, hogy szerintünk biztonságos-e a kriptovalutával való fogadás. A mi válaszunk az igen. De ez attól is függ, hogy milyen fogadóirodát választottál. Nagyon fontos, hogy olyat kell, amelyről nem üvölt, hogy valamiféle scam (csalás). Fontos, hogy megbízható, népszerű és egy ideje már a szakmában levő fogadóirodát válassz. Ez persze nem azt jelenti, hogy az új belépők mind csalók.
Emellett sokan azért ódzkodnak az egésztől, mert a technológia ijesztő és biztos bonyolult az egész létrehozása, használata. Nem, egyáltalán nem az. Egy wallet regisztrálása nem bonyolultabb, mint regisztrálni a Facebookra, a kriptovalutával való befizetéshez pedig elegendő a fogadóiroda blockchain azonosítóját átmásolni a saját pénztárcádba, majd végrehajtani a fizetést. Szinte azonnal a rendelkezésedre fog állni a befizetett összeg.
Szintén fontos, hogy ellenőrizd, az adott fogadóiroda milyen kriptovalutát fogad el. Sokan szentül meg vannak győződve róla, hogy csak a Bitcoin a nyerő, de ez távolról sincs így. Ha csak random megnézzük a kínálatunk szereplőit, láthatjuk, hogy egyre több kripto eszközt fogadnak el a különböző irodák: Litecoin, Dogecoin, Ethereum, Tether, DAI, Cardano, és ezek száma egyre csak nőni fog.
Nehéz összefoglalni a kriptovalutás előnyöket, amellett, hogy tényleg nem szeretnénk kihagyni a hátrányokat sem. Az biztos, hogy ez a jövő, hiába mondják sokan, hogy a kriptovaluta csak egy lufi, amelyik ki fog pukkanni. Évek óta mondogatják, mégsem történik meg.
A lényeg itt is az, hogy megismerjük, miről is van szó, ne úgy ugorjunk bele, hogy csak ezt (vagy még öt másik) cikket elolvastunk a témában. Tudjuk, mi az a blokklánc, ismerjük az árfolyam-ingadozás veszélyeit, tartsuk biztonságban a walletünket. És ha ezek mind megvannak, akkor kaptunk egy plusz lehetőséget arra, hogy ne korlátozzanak bennünket itthon.
Rövid tanácsok a sikeres kriptofogadáshoz
1.: Válassz megbízható fogadóirodákat
Ragaszkodj a jól ismert és jó hírű irodákhoz. Vizsgáld meg a történetüket, keress róluk híreket, a különböző fórumokon található véleményeket is olvasd el.
2.: Ellenőrizd a kaszinó engedélyét
Győződj meg arról, hogy az iroda rendelkezik hatósági engedélyekkel és szabályozással. Ezt általában az adott oldal alján találhatod meg. Kerüld azokat a helyeket, ahol nincs engedély!
3.: Biztosítsd a pénztárcád
Mindenképp megbízható helyen tartsuk a pénzünket, használjunk kétfaktoros belépést, de a legjobb megoldás (és ez sem százszázalékos!), ha hardveresen tároljuk a kriptopénzünket. Ezek azonban kevésbé vannak kitéve online fenyegetésnek.
4.: Védd a privát kulcsaid
Tartsd biztonságban a privát kulcsaid, győződ meg róla, hogy nem osztottad meg azt senkivel. Ez a kulcs módot ad arra, hogy hozzáférj a pénzedhez, így, ha elveszíted vagy kiadod másnak, a pénzednek is búcsút mondhatsz.
5.: Diverzifikáld a valutákat
Ha az adott iroda több valutát is támogat, fontold meg, hogy diverzifikálod a befizetett összeget. Ezzel segíthetsz csökkenteni a volatilitás (árfolyam-ingadozás) kockázatát.
6.: Legyél képben a piaccal
Kövesd nyomon a kriptopénzek árfolyamát, legyél tisztában a piaci ingadozásokkal. A tudás segíthet abban, hogy megalapozott döntéseket hozz, mikor érdemes befizetni, játszani vagy épp kivenni a pénzed.
7.: Keresd a stabil kriptovalutákat
Manapság már annyi kriptovaluta van, mint égen a csillag. Vannak olyan „mém kriptovaluták” amelyek spekulatív értékkel bírnak, ezáltal pedig nagyon istabilak. A legjobb, ha kerülöd ezeket.
8.: Figyelj a tranzakciós díjakra
Ez minden irodánál más és más lehet. Figyelj oda, mert nagyon meg tudnak rövidíteni, ha nem vagy elég figyelmes.
GYIK
A kriptovaluta egy decentralizált digitális pénznem, mely egyre elfogadottabb a világon, többek között egyre több fogadóiroda kínálatába kerültek be. A legnépszerűbb kriptovaluta a Bitcoin, de emellett számos más digitális eszköz létezik még.
Jelenleg a szabályozás gyerekcipőben jár, de azt nem tudjuk kimondani, hogy ne lenne legális a kriptovaluták használata. Manapság még nehéz megmondani, hogyan kell adózni az árfolyam-nyereség után (és ezen kívül is számos más kérdés van még), de ha egy mondatban kell válaszolni, akkor igen, az.
Manapság semmire nem mondhatjuk, hogy 100 százalékosan biztonságos. A hackerek persze már erre is rávetették magukat, azonban tehetsz azért, hogy megakadályozd a pénzed eltűnését.